Korean school lunches are vastly different than what you get in America–they actually seem somewhat healthy!

My school allows me to choose whether I partake in the school lunches (not all schools offer a choice) and it costs me about ~$40 per month/~$2 per meal and it comes out of my paycheck.  As I am new to this country (and my head still spins each time I go to the grocery store), I decided to purchase school lunches for the first semester and then decide if I wanted to continue next term.

My school lunches are GOOD!  Not every teacher has had the same experience as me, but I like about 85% of what is being served and have not gone away hungry one time. We eat the same food as the students, but we get our own line and can take as much or as little as we like-AND-we don’t have to clean our plates like the students ^^.

I’ve taken pictures of 5 different meals we’ve had over the past two weeks and have entered a short description for each. Here’s the low-down on my Korean school lunch experience:

Korean School Lunches
 This day we had some rice cake (not my favorite) in a spicy sauce, dried fish (cut in to strips), kimchee, cucumber and apple salad, plain rice and beef soup (with red chili paste).

Korean School Lunches
 Today we have another cucumber salad (this time a bit spicy), another kind of dried fish (good though a bit chewy), kimchee, marinated tofu, plain rice and spicy crab soup.

Korean School Lunches
 This day was a bit rough for me.  Seaweed salad (texture not my favorite), a sweet potato salad with sweetcorn, kimchee, pork (not too shabby), rice and seaweed-based soup.  On rough days I stick to plenty of kimchee, rice and soup-can’t go wrong there!

Korean School Lunches
 Quail eggs (good!), glass noodles (woohoo), lemonade, rice and soup.  I got extra glass noodles cause they are my favorite!

Korean School Lunches
 Last photo includes duck, kimchee, steamed sesame leaves (I love sesame leaves!), strawberry yogurt, soup.

Some days Korean school lunches are AWESOME and some days they are MEH.  But, they are definitely cheaper than anything I could prepare or purchase myself and I never leave hungry!